Eigenlijk is het best gek. In de winter kun je overal van die vetbollen kopen voor vogels, omdat ze door kou en sneeuw niet altijd goed hun eigen voer kunnen vinden. Maar wist je dat het ook in het voorjaar en in de zomer erg belangrijk is om vogels te blijven voeren? Vandaag vertel ik je er wat meer over en laat ik zien waarmee je dit eenvoudig kunt doen.
Heb jij wel eens vogels in de tuin? Wij geregeld. Als ’s ochtends het zonnetje opkomt en de vogels wakker worden lijkt het soms wel een tropisch woud. Ergens vind ik dat heel fijn wakker worden. Deze vogels kunnen ook in de zomer in onze tuin terecht voor hun eten. Nu heb ik het niet over stukjes boterham die we in de tuin gooien, zoals je dat bij de eendjes doet, maar echt goed vogelvoer.
Waarom ook in de zomer bijvoeren?
Door veel mensen wordt er beweerd dat je vogels alleen moet bijvoeren in de winter, wanneer ze hun eigen voedsel niet kunnen vinden. Mij is het in het verleden ook meermaals gezegd geworden. De vogels zouden er lui van worden en zouden dan problemen kunnen krijgen in de winter, wanneer ze zelf niet meer zouden weten hoe ze hun voedsel moeten zoeken. Klonk me ergens wel wat logisch in de oren, maar…het is helemaal niet waar! Vogels worden niet lui als je ze in de lente en zomer bijvoert. Het is juist goed, want in die tijd moeten ze hun jongen grootbrengen en dan kunnen ze alle hulp wel gebruiken. Lui worden ze helemaal niet, want ze gaan altijd eerst zelf op zoek voordat ze naar jouw tuintje komen.
Hoe voer je vogels bij?
Bijvoeren kan op verschillende manieren. Van Vivara kregen we een compleet pakket thuisgestuurd voor ‘onze’ vogels. Het bestond uit een vogelhuisje met een plateau voor zaden en een houder voor een potje en een silo voor pinda’s. De voeding zelf werd ook meegeleverd, dus ik kon het meteen gaan aanbieden. Neem overigens niet zomaar vogelvoer, maar ga voor kwalitatief voor waar vogels ook echt wat aan hebben. Bijvoorbeeld de zadenmix met gedroogde meelwormen die ik kreeg. En ga ook voor een pot vet, iets dat ook heel goed in de zomer kan. Kijk wel even uit dat je het niet volop in de zon hangt.
Pinda’s zijn ook altijd goed voor vogels, maar pas wel op hoe je het aanbiedt. Leg je het op een voederbak, dan kunnen de kleine vogeltjes erin stikken. Heftig he? Ik wist dat dus totaal niet en schrok daar wat van. Beter is om voor een speciale silo te kiezen, waarin je de pinda’s doet en waar de vogels ze uit kunnen pikken. Wil je echt liever een voederschaal? Kies dan voor gehakte pinda’s.
Wat voer betreft is er dus heel veel te koop. De populaire vogelpindakazen zul je wel kennen, maar wist je ook dat er speciale vogelhagelslag is? Deze zit ook in een pot met vet en kun je, net als de pindakaas, in een houder aanbieden. Leuk om eens af te wisselen!
Help, er komt geen vogel mijn tuin in
Mocht je nu enthousiast zijn geworden en meteen iets leuks en lekkers voor de vogels willen ophangen, bedenk je dan wel dat het even kan duren voor vogels hun weg naar jouw tuin vinden. Het lijkt voor ons heel simpel, maar voor vogels kan het soms enige weken duren voordat ze een nieuwe voedselsilo vertrouwen om er een bezoekje aan te brengen. Zorg er ook voor dat een silo ergens hangt waar vogels vrij de ruimte hebben en vrij zicht hebben en hang hem ergens binnen 2 meter van beschutting zoals bomen of struiken. Je hebt dan de meeste kans dat je vogels in je tuin krijgt.
Naast dat het bijvoeren van vogels in het voorjaar en de zomer goed is voor de vogels en hun jongen, is het ook nog eens heel gezellig voor jou. Die heerlijke gezellige geluiden en het leven in je tuin is heel fijn. Ook voor kindjes is het leuk, die van ons staan altijd voor het raam te kijken als er weer eens een vogel zit. Een win-winsituatie dus!
Alle benodigdheden, zoals vogelvoer, voor een gezellige en veilige tuin voor vogels kun je vinden bij de webshop Vivara, dé specialist in producten voor een diervriendelijke tuin. Ze ontwikkelen hun producten in nauwe samenwerking met natuurbeschermingsorganisaties zoals Vogelbescherming Nederland en Natuurmonumenten. Van elk product dat ze verkopen gaat een deel van de opbrengst naar deze groene partners. Zo help je de vogels dus dubbel. Vogels voeren kan overigens overal, of je nu een tuin hebt of een balkon. Je levert op een eenvoudige wijze een bijdrage aan de verbetering van de biodiversiteit en beleeft de natuur van dichtbij.
Voer jij vogels bij in de zomer?
– samenwerking –
written by